Zpět na seznam stránek
Moji osmáci

Doma mám dvě samičky Zoru a Noru. Je jim přibližně jeden a půl roku a koupila jsem je ve zverimexu. Obě mají zbarvení aguti což znamená že mají hnědou srst s černými chloupky a světle béžové bříško. Ocásek mají porostlí černými chloupky a nakonci vzniká střapeček : ). Každé z nich věnuji samostatný text a na závěr pár mých rad a ještě odkazy na stránky o osmácích a videa ; ).

Zora

Zora je velmi zvědavá a hravá. Je naučena že když si ji vemu do dlaně vyleze mi na rameno a poté dostane ňamku. Narozdíl od Nory není plachá a ráda prozkoumává nové prostředí. Pokud jim po čištění dám do klece natrhané ubrousky hned je bere do tlamičky a začne stavět hnízdo. Zkoušela sem s ní agility, ale bohužel máme kočku, takže nemám tolik prostorů na trénink :(. Jako jiná zvířátka má ráda to co jí nedělá zrovna dobře, ale také jí někdy dopřeji lískový oříšek nebo slunečnicové semínko : ). Má ráda také čerstvou nebo sušenou zeleninu a to především čerstvá mini rajčátka a nebo čerstvou či sušenou petržel ; ).

Nora

Nora je bohužel plachá a nedůvěřuje lide, jelikož nejspíše má špatné zkušenosti z minulosti. Konec ocásku má ošoupaý, ale už tam vzniká štětinka a už se od Zory nedá zkoro rozeznat : ). Díky Zoře začíná získávat důvěru a už za pamlskem vleze do dlaně, ale ještě se nenechá zvednout nebo nevleze do dlaně dobrovolně. Narozdíl o Zory nemá moc v lásce zeleninu a jí z ní pouze rajče a torchu petržele. Pokud je zelenina sušená jako třeba mrkev nebo petržel nemá s ní problém. Mezi její nejoblíbenější pamlsky patří slunečnice, lískový oříšek, hrachové lupínky a sušená zelenina : ).

Pár rad k chovu

Nemám zrovna moc zkušeností a nejsem expert jelikož osmáky mám cca rok, ale i přesto sem napíši pár mých typů ohledně chovu ; ).

Odměny: Jelikož jsou osmáci náchylní k cukrovce, tak je dobré dávat si pozor a nepřekrmovat je příliš tučnými ňamkami. Jako dobrý pamlsek za odměnu postačí i obyčejná kukuřice, ale také můžeme usušit mrkev a nebo kořen petržele, který mým osmáčím holkám velice chutná. Také můžeme koupit svatojánský chlebíček a nebo hrachové či kukuřičné lupínky v obchodě pro zvířata, ketrými teké osmáci nepohrdnou; ). Pokud se váš osmáčí přítel rád mazlí je pro něj dobrou odměnou i podrbání na bříšku nebo jinde kde to má rád : ).

Čištění: Ve všech knížkách se dočtete že byste měli ubikaci čistit po částech a ne celou najednou, což je pravda jelikož osmáci poté začnou ještě více značkovat svou ubikaci ; ). po čase také osmáci začnou používat jedeno místo jako "záchod" a toto místo můžete čistit častěji. Z mé vlastní zkušenosti cca jednou za půl roku musím celou ubikaci vyčistit a to i vybavení a nejlépe jí celou vymít například savem, ale potom vše musíme důkladně omýt. Poté celou ubikaci vždy přeměním, aby měli nové prostředí. Tak to zamesím krvavým rvačkám, které mezi mýma osmákama dochází právě přibližně jednou za půl roku. Na podestýlku můžete použít hrubé hobliny a nebo z vlastní zkušenosti doporučuji štěpky se kterýma si osmáci také hrají. Nikdy nesmíte na podestýlku použít piliny, protože prach by mohl způsobovat u osmáků problém s dýcháním a i s viděním ; ).

On nebo Ona: Myslela jsem že samičky se budou prát méně, ale nejspíše je to stejné. Nejlepší je nejspíš sameček a samička, ale bohužel je problém potom s mláďaty. Tudíš v tomto ohledu je to pouze na vás ; ).

Vybavení: Bohužel pro osmáky není příliš přizpůsobené vybavení, jelikož mají velmi ostré zuby a dřevo velmi rychle zlikvidují, ale to nzenamená že je nevhodné pouze to že se musí pravidelně měnit. Také musíme u dřeva dávat pozor na smůlu, která může snadno zalemit tlamičky a na hřebíky nebo lepidlo, aby se neporanili. Já osobně mohu doporučit vyrobit domečky z květníků, které osmáci nezlikvidují. hlavně nesmíte na vybavení použít plast, jelikož hlodáním osmáci z něj vytvoří "piliny", které jim mohou ublížit. Pokud nemáte ubikaci dostatečné hlubokou na to aby osmáci mohli hrabat, postačí napojit a nebo vložit do ubikace akvárko které naplníte různýma vrsvama a vyznikne "hrabací bedna" ; ).

Další osmáci...

Hodně užitečných věcí o všeobecné péči, historii najdete na stránkách:

Ostatní

pár vtípků na pobavení ; )